Chirurgia laparoskopowa w leczeniu zwierząt

Chirurgia laparoskopowa jest ważnym standardem dla wielu procedur w chirurgii ludzkiej, ale wciąż jest mało powszechna w chirurgii weterynaryjnej. Często nazywana jest również chirurgią małoinwazyjną oraz endochirurgią. Minimalnie inwazyjna chirurgia to nie tylko małe rany. Prawidłowo zastosowane, minimalnie inwazyjne techniki chirurgiczne powodują bezpieczniejszą, wizualną operację, z mniejszym ryzykiem i doskonałymi wynikami. Małe rany nie są ostatecznym celem, ale zaletą.

Czym jest chirurgia laparoskopowa?

chirurgia laparoskopowa zwierząt w kliniceChirurgia laparoskopowa, minimalnie inwazyjny zabieg, została po raz pierwszy wykonana na psie w 1902 roku. W międzyczasie, chirurdzy ludzcy udoskonalili techniki usuwania pęcherzyka żółciowego, złagodzili dyskomfort endometriozy, a nawet pomogli osobom cierpiącym na otyłość. Wiele z tych technik zostało również zaadaptowanych przez lekarzy weterynarii. Laparoskop składa się z teleskopowego pręta i systemu soczewkowego podłączonego do kamery wideo i źródła światła. Chirurg wprowadza laparoskop do pacjenta przez małe nacięcie. Brzuch jest następnie wypełniony dwutlenkiem węgla, aby stworzyć przestrzeń do pracy. Dodatkowe narzędzia, takie jak nożyczki, zwijacze i urządzenia do umieszczania szwów są wprowadzane i manipulowane, aby zakończyć operację. Największą korzyścią dla chirurgii laparoskopowej jest zmniejszenie konieczności dużego nacięcia w jamie brzusznej. Mniejsze nacięcia oznaczają krótszy czas powrotu do zdrowia, krótsze pobyty w klinice, a przede wszystkim mniejszy ból. Chirurgia laparoskopowa staje się realną alternatywą dla właścicieli zwierząt domowych, którzy chcą zapewnić ludzką opiekę chirurgiczną nad swoimi zwierzętami domowymi. Lekarze weterynarii nie tylko używają tego narzędzia do zabiegów, ale także pomagają w diagnozowaniu choroby. Chirurgia laparoskopowa zwierząt w klinice oznacza wysoki postęp i dobrą wiedzę lekarzy weterynarii. Chirurdzy są w stanie wykonać biopsję narządów wewnętrznych z zabiegami laparoskopowymi, a zabieg często wymaga jedynie znieczulenia miejscowego.

Poprzednie standardy biopsji wymagają znieczulenia ogólnego i przedłużonego czasu powrotu do zdrowia. W przypadku niektórych laparoskopowych biopsji zwierzę jest często gotowe do powrotu do domu w mniej niż dwie godziny. Chociaż ta technologia jest naprawdę wiodąca, nie jest powszechnie stosowana we wszystkich klinikach weterynaryjnych. Jeśli planujesz operację dla swojego zwierzaka, warto zapytać swojego lekarza weterynarii o możliwości laparoskopowej operacji wspomaganej w rejonie. 

Bawełniane bokserki męskie<< >>Wybór ekogroszku z Polski

About the author : Katarzyna Bulińska