Czy popularna trapolina domowa jest bezpiezna?

Na wielu forach internetowych rodzice martwią się o bezpieczeństwo swoich dzieci podczas zabaw. Często utyskiwania na niski poziom bezpieczeństwa malców podczas zabaw w ogrodzi często przypomina szukanie dziury w całym. Prawda jest taka, że popularna trampolina domowa dla dzieci sama w sobie nie zrobi im krzywdy, ale jeśli nie zadbamy o odpowiednie przygotowanie dziecka do skoków to beztroska zabawa może się skończyć wypadkiem.

Modna trampolina w twoim ogrodzie

popularna trampolina domowa dla dzieciStawiając na przydomowym trawniku atrakcję jaką jest trampolina nie zdajemy sobie sprawy, że to od nas zależy, czy będzie ona bezpieczną zabawką dla dziecka. Już od pierwszej zabawy na tym urządzeniu warto rozmawiać z dzieckiem i uczulić je na pewne aspekty. Pierwszy z nich to zachowanie należytej ostrożności podczas zabawy. Najbezpieczniej jest gdy dziecko bawi się na środku membrany, aby nieoczekiwane odrzucenie na bok nie spowodowało upadku na twarde sprężyny lub wsporniki siatki. Warto też wprowadzić zasadę, żeby przed wspięciem się na stelaż zabawki, dziecko wykonało kilka prostych, rozciągających ćwiczeń. Taka rozgrzewka przygotuje organizm do wysiłku, jaki muszą ponieść mięśnie brzucha i nóg. Chociaż popularna trampolina domowa dla dzieci sprawia wrażenie bezpieczniejszej niż karuzela, to podczas zabaw bezpośrednio po jedzeniu może doprowadzić do awaryjnej sytuacji. Szaleństwa i podskoki z pełnym żołądkiem po obfitym posiłku mogą doprowadzić do mdłości a nawet na skutek drgań dziecko może zwymiotować. Nie wolno też powalać na zabawę na trampolinie domowej dzieciom żującym gumę lub jedzącym cukierka. Taka chwila nieuwagi może doprowadzić do zachłyśnięcia i zadławienia się malca. Chociaż zapewne nie będziemy przebierać dziecka do zabawy na popularnej trampolinie w dres, to warto zadbać aby strój malca był bezpieczny. Zwłaszcza dziewczynki trzeba poprosić o zdjęcie bransoletek, zegarków a nawet dużych kolczyków. Chociaż takie zalecenie wydaje się śmieszne, to podobne zasady obowiązują podczas lekcji wychowania fizycznego w szkole.

Udostępniając dzieciom zabawki ogrodowe trzeba też ustalić zasady. Zazwyczaj mamy nadzieję, że skacząc dziecko „wyszaleje się”. Jednak salta i skoki na główkę to domena akrobatów i kaskaderów. Popularna trampolina ogrodowa dla dzieci nie jest przygotowana na tego typu aktywność i nie zapewni należytej amortyzacji, co może doprowadzić nawet do uszkodzenia mięśni, stawów a nawet kręgosłupa. Zakazem powinno też być objęte wnoszenie zabawek do środka siatki ochronnej aby nie wyrządziły krzywdy dziecku.

Przygody z remontem<< >>Komu polecane są materace z pianki wysokoelastycznej?

O autorze : Paulina Łukaszczyk