Grawerowanie na różnych powierzchniach

Ze względu na trwałość takiego rozwiązania, wiele osób decyduje się na elementy grawerowane, zarówno przy oznaczeniach zewnętrznych miejsc pracy, jak również w przypadku prezentów i drobnych elementów wykorzystywanych w domu. Wygrawerowane na odpowiednim podłożu może zostać niemal wszystko, od numeru pokoju, po numerze kontaktowym na psiej adresówce. Rozwiązanie to pozwala uniknąć zatarcia lub wyblaknięcia informacji, a sama technika gwarantuje niezwykłą precyzję wykonania. W jaki sposób i na jakich powierzchniach grawerunek taki można wykonać?

Laser jako sposób grawerunku na wszystkim

tabliczki z graweremPierwotnie grawerunek był formą wykonywania wgłębień na powierzchni mechanicznie, za pomocą dłut lub rylców. Teraz jednak, metoda ta charakterystyczna jest niemal wyłącznie dla artystów. Najpopularniejszą bowiem techniką stosowaną obecnie podczas wykonywania elementów grawerowanych jest użycie wiązki lasera. Jego użycie sprawia, że proces przebiega bardzo sprawnie, a projekt nie jest obarczony błędami, gdyż opiera się na wykorzystaniu programu komputerowego, sterującego urządzeniem. Ponadto laser można stosować w grawerowaniu wielu różnych materiałów. Tabliczki z grawerem wykonane w drewnie, są tak samo łatwe do uzyskania jak te wykorzystujące metal. W przypadku pierwszych, klient wybrać musi jeden z rodzajów dostępnego drewna, a tabliczka po grawerunku poddawana jest dodatkowo konserwacji przez impregnowanie. W przypadku metali, do wyboru są materiały takie jak lekkie aluminium, wytrzymująca warunki sprzyjające korozji stal kwasoodporna lub elegancki, złocisty mosiądz. Także tworzywa sztuczne, jak laminaty mogą zostać poddane grawerowaniu przy użyciu lasera. Najciekawszy materiał, który jest podatny na tę formę zdobienia, to zdecydowanie folia grawerska. Jest ona bardzo cienka i elastyczna, a rewers pokryty jest substancją klejącą, dzięki czemu stosować ją można jak naklejki. W tym przypadku wiązka lasera musi mieć bardzo małą moc, aby nie uszkodzić tak cienkiej warstwy tworzywa.

Obecnie najczęściej wykorzystywaną metodą stosowaną w branży grawerskiej jest technika laserowa. Wykorzystanie wiązki o zmiennej mocy, umożliwia wypalanie dowolnych projektów na niemal wszystkich dostępnych powierzchniach. Można więc grawerować w ten sposób nie tylko na metalu czy drewnie, ale również na tworzywach sztucznych, a nawet specjalnej folii. Technika ta pozwala na o wiele szybsze i dokładniejsze wykonanie, niż tradycyjne, współcześnie niemal niewystępujące sposoby wykonywania grawerunku.

Użyteczność wiertarki udarowej<< >>Kubki, talerze i sztućce z biodegradowalnych materiałów

About the author : Paulina Łukaszczyk