Izolacja dachu płaskiego

Od kilku lat dachy płaskie po okresie banicji wracają do łask. Jest to bardzo mocny powrót możliwy dzięki zaangażowaniu projektantów oraz wejściu do użytku nowych technologii. Projektowanie domów z dachem płaskim daje projektantom i inwestorom możliwość zarządzania bryłą budynku i daje dowolność architektoniczną. Dachy płaskie nie są przewidziane dla naszej strefy klimatycznej ze względu na duże ilości opadów ale właśnie nowe materiały pozwalają na bardzo szczelne i trwałe zabezpieczenie. Dach płaski nazywany jest potocznie stropodachem z racji pełnienia dwóch funkcji.

Hydroizolacja dachów płaskich

dach płaski - izolacja od wilgociEkipy budowlane biorące na siebie wykonanie hydroizolacji stoją przed trudnym zadaniem. Nie wynika to bynajmniej z jakości materiałów gdyż są one świetnej jakości ale wymagają bardzo starannego położenia. Budując dach płaski – izolacja od wilgoci może być wykonana z folii oraz membran wierzchniego krycia najczęściej w postaci jednowarstwowej. Materiały te stosowane są do krycia nowych dachów jak i renowacji. Specjalna membrana lub folia jest także materiałem do budowy tzw. dachów zielonych oraz tarasów użytkowych gdzie taras jest równocześnie dachem. Membrany i pokrycia z folii na dach występują w formie taśm na rolkach lub gotowych płacht ( membran ) przygotowywanych pod zamówienie na konkretny dach. Wyjściowym surowcem do wytwarzania folii i membran dachowych są głównie polichlorek winylu ( PVC ) oraz polipropylen ( PP ). Stosuje się również elastomer EPDM czyli kauczuk syntetyczny. Folie z tworzyw sztucznych stosowane są na dachu jako hydroizolacja. Folie dachowe różnią się budową i wyróżniamy folie homogeniczne ( jednorodne ) i folie zbrojone wewnątrz siatką, włókniną poliestrową lub włóknem szklanym. Właściwości fizyczne folii dachowych można regulować techniką laminowania z jednej lub obu stron włókniną szklaną lub polimerową. Folie laminowane zachowują na dachu elastyczność w temperaturze od -40 do 120ºC. Ich rozciągliwość względna dochodzi nawet do 300%. Powłoki EPDM na dach z materiałów kauczukowych najczęściej mają budowę jednorodną. Podobnie jak folie mogą być wzbogacone włókniną. Elastomery EPDM cechują się odpornością na działanie ozonu, promieni UV oraz agresywnego środowiska ciekłego i gazowego. Nie tracą elastyczności w temperaturze od -50 do +150ºC, a ich rozciągliwość sięga 400%. Do położenia jednorodnego EPDM niezbędne jest użycie kleju.

Na rynku występuje wiele rodzajów powłok hydroizolacyjnych na dachy płaskie. Praktycznie każdy producent ma w sprzedaży swoją własną wersję produktu. Wszystkie mają bardzo wysokie parametry hydroizolacyjne różniąc się budową. Są często wzbogacane bitumami i są samoprzylepne, co wyklucza użycie kleju. Do renowacji starych dachów płaskich pokrytych nawet kilkoma warstwami starej papy można użyć powłok płynnych, które przed zaschnięciem wnikają w szczeliny tworząc szczelne zabezpieczenie. Do wykończeń używa się specjalistycznych taśm. Do łączenia połaci folii i EPDM używa się taśm, kleju lub zgrzewa się je w całość.

Polecane przesyłki do Anglii<< >>Dotyk podstawowym sposobem sterowania smartfonem

O autorze : Katarzyna Bulińska