Jak legalnie przewozić odpady za granicę?

W obecnych czasach znacznie więcej uwagi przykłada się do ochrony środowiska. Dzieje się tak w szczególności, gdy mowa o gospodarce odpadami. Obecnie każdy przewóz odpadów w szcególnosći gdy mowa jest o ich przewozie za granicę, jest ściśle kontrolowany.

Co wiedzieć o transgranicznym przemieszczaniu odpadów?

profesjonalne transgraniczne przemieszczanie odpadówNa przestrzeni ostatnich lat znacznie wzrosło znaczenie ochrony środowiska dlatego też większość działań, które mogłyby powodować zanieczyszczenie środowiska naturalnego, takich jak profesjonalne transgraniczne przemieszczanie odpadów jest regulowanych prawnie. Głównie ma to na celu zapobiec wszelkiego rodzaju nadużyciom, czyli niekontrolowanemu wywozowi odpadów za granice. Obecnie, aby było to możliwe trzeba spełnić pewne warunki, a dodatkowo spełnić wymogi formalne. Będzie to znacznie prostsze, jeżeli w załatwieniu tych formalności będzie nam pomagać profesjonalna firma, która specjalizuje się w kwestii transportowania odpadów. Na szczęście takich firm z roku na rok jest w Polsce coraz więcej. Dzięki temu, można liczyć na uzyskanie profesjonalnej pomocy. Jakie warunki trzeba wiec spełnić, aby uzyskać zgodę na transgraniczne przemieszczanie odpadów? Przede wszystkim, warto wiedzieć, że zgodę na takie działanie udziela Główny Inspektorat Sanitarny. Ta instytucja zajmuje się kontrolowaniem wszystkich procedur, związanych zarówno z odpadami które mogą być unieszkodliwione jak i tymi, które nadają się do recyklingu. Aby w ogóle strać się o uzyskanie pozwolenia na transgraniczny transport odpadów, trzeba najpierw uzyskać tak zwane zezwolenie wstępne. Do jego uzyskania potrzebne jest złożenie wielu różnych dokumentów, takich jak zaświadczenie o wpisie do rejestru KRS. Również tutaj przydatne mogą się okazać zewnętrzne firmy, które mogą służyć pomocą w sporządzaniu odpowiedniej dokumentacji. Kolejnym bardzo ważnym etapem jest właściwa klasyfikacja odpadów, do jednej z dwóch list. Jeżeli odpady, które mają być przewiezione za granice nie znajdują się na żadnej z nich, konieczne jest zakwalifikowanie ich jako śmieci spoza listy. Dalsza procedura w ich przypadku wygląda jednak bardzo podobnie. W całej procedurze najważniejsze jest złożenie na czas odpowiednich dokumentów jak również oświadczeń.

Kwestia ochrony środowiska jak i gospodarki odpadami, jest w obecnych czasach bardzo ściśle kontrolowana. Dlatego też tak istotne jest, by wiedzieć, jakie formalności trzeba spełnić, aby przewóz odpadów za granice odbywał się zgodnie z zasadami polskiego, jak i unijnego prawa o ochronie środowiska.

Kupowanie wyjątkowej koszulki<< >>Meble zdobione intarsją

About the author : Filip Drabik