Jak wygląda rehabilitacja po wstawieniu endoprotezy?

Od dłuższego czasu miałam problemu ze stawami biodrowymi. Byłam z tym problemem u wielu lekarzy ortopedów i każdy stwierdził, że jeśli chce pozbyć się bólu w inny sposób niż codzienne łykanie tabletek przeciwbólowych to niezbędna będzie operacja wstawienia endoprotezy. Byłam już prawie zdecydowana na taki zabieg, ale najpierw chciałam przeczytać na czym polega i ile trwa rehabilitacja po takim zabiegu, żeby wiedzieć na co dokładnie się piszę i nie być zaskoczoną już po zabiegu. Zainteresowałam się tym tematem.

Skomplikowany proces rehabilitacji po endoprotezie

profesjonalna rehabilitacja - endoprotezaPoszukiwania informacji na ten temat rozpoczęłam w internecie. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: profesjonalna rehabilitacja – endoproteza, i zaczęłam przeglądać wyniki. Dowiedziałam się, że proces rehabilitacji po zabiegu wstawienia endoprotezy może trwać nawet pół roku. Trochę się tym zraziłam, ale postanowiłam czytać dalej. Okazało się, że profesjonalna rehabilitacja zaczyna się już w pierwszej dobie po operacji. Pacjent musi się nauczyć prawidłowo oddychać oraz ćwiczyć mięsień pośladkowy w pozycji leżącej tak, aby nie doszło do zakrzepów żylnych oraz krwiaków. Przeczytałam nawet, że odpowiednie ćwiczenia oddechowe warto zacząć już przed operacją, żeby później łatwiej skoordynować oddech z ćwiczeniem mięśni. Następnie następuje proces pionizacji chorego. Kolejnym etapem profesjonalnej rehabilitacji jest nauka wykonywania podstawowych czynności. Ta część rehabilitacji opiera się na wykonywaniu podstawowych i nie obciążających ćwiczeń gimnastycznych, takich jak skłony, schylanie się, odpowiednie kucanie, wchodzenie i schodzenie po schodach oraz rozciąganie mięśni. Ten etap trwa około miesiąca. Mniej więcej w tym momencie rehabilitacji można powoli odstawiać balkonik i kule. Z tymi ostatnimi nie należy się jednak śpieszyć. Przydają się one w ostatnim etapie rehabilitacji. Jest to najdłuższy etap, który polega na nabieraniu prawidłowych nawyków chodzenia, siedzenia i ćwiczeń. Dzięki temu ból pooperacyjny szybko ustaje.

Po przeczytaniu tych informacji do końca doszłam do wniosku, że proces rehabilitacji po endoprotezie nie jest taki ciężki jak mogłoby się wydawać. Oczywiście w dużej mierze jest to zależne od indywidualnych predyspozycji chorego, ale z tego co się dowiedziałam już po 2-3 miesiącach można całkowicie odstawić kule i zacząć swobodnie chodzić przy zachowaniu odpowiedniej sylwetki. Mniej więcej w tym samym okresie ustępuje ból. Z kolei ból pooperacyjny jest dużo mniejszy niż chroniczny ból biodra sprzed operacji.

Używany ciągnik siodłowy w dobrej cenie<< >>Polecane ośrodki leczenia uzależnień

About the author : rabartosz