Meble zdobione intarsją

Zawsze będąc u swoich dziadków podziwiałam ich meble w salonie. Piękne stare drewniane meble zawsze przyciągały moją uwagę. Godzinami potrafiłam wpatrywać się w nie i fascynować się wzorami jakie na nich widziałam. Mój dziadek bardzo lubił otaczać się pięknymi rzeczami i przywiązywał dużą uwagę do tego co ma w domu.

Intarsja w drewnianych meblach

oryginalna intarsja w drewnieGdy sama miałam już swój dom również chciałam mieć takie meble w salonie. Już jako dziewczynka powtarzałam wszystkim, ze gdy tylko dorosnę będę miała meble ze wzorami. Mój dziadek oprócz tego, że bardzo lubił otaczać się pięknymi często zabytkowymi rzeczami miał bardzo dużą wiedzę na temat ich pochodzenia i historii. Zawsze opowiadał mi skąd dana rzecz jest i w jaki sposób powstała. Opowiadał mi również o swoich meblach. Tak już jako mała dziewczynka wiedziałam, że dawniej ludzie zdobili drewniane przedmioty za pomocą intarsji. Początki intarsji jako metody zdobienia drewna datuje się na antyk. Intarsje można przyrównać do mozaiki gdyż również polega na układaniu różnych elementów we wzory. Technika ta stała się bardzo popularna w wyższych klasach społecznych. To dla nich wykonywano drewniane meble i szkatuły zdobione różnymi wzorami. Jednym z najprostszych wzorów jaki można uzyskać to szachownica. Kwadratowe klocki z dwóch różnych rodzajów drewna układa się naprzemiennie. Kolory drewna muszą ze sobą kontrastować, tak aby wzór był widoczny. Zatem oryginalna intarsja w drewnie była również symbolem zamożności pewnych klas społecznych. Meble ozdabiane w ten sposób miały charakter reprezentatywny i znajdowały się w takich pomieszczeniach jak salon czy jadalnia. Przedmioty ozdabiane intarsją były bardzo kosztownym prezentem, który pożądany był w klasach wyższych. Zdobienia wykonywane z różnych rodzajów drewna nadawały im szlachetnego i oryginalnego wyglądu. Najpiękniejsze meble wykonane tą techniką spotkać można w kościołach oraz zamkach. Meble które najczęściej są zdobione intarsją to stoliki kawowe, kredensy, zagłówki do łóżek z drewna, toaletki czy sekretarzyki. Aktualnie metodą tą można dekorować każdy rodzaj mebli. Niezależnie od ich przeznaczenia. Intarsją zajmowali się przede wszystkim stolarze. Jednak technika ta wymagała od nich nie tylko umiejętności, ale również pewnego zmysłu estetycznego oraz znajomości aktualnych trendów.

Zdobienie mebli metodą intarsji oznaczało użycie wielu gatunków drewna. Meble wykonywane były z odmian, które były popularne w danym regionie. Najczęściej były to drzewa iglaste i liściaste. Elementy dekoracyjne zaś wykonywane były z gatunków drzew rzadziej spotykanych. Stolarz mógł również poddawać obróbce kawałki drewna poprzez bejcowanie i lakierowanie, dzięki temu drewno nabierało ciemniejszych kolorów.

Jak legalnie przewozić odpady za granicę?<< >>Wieszaki stojące do łazienki

About the author : Dawid Charkiewicz