Urządzenia elektroniki pomiarowej

Osoby, które mają do czynienia z elektroniką doskonale znają wszystkie urządzenia pomiarowe, które ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków. Zbadanie wytrzymałości poszczególnych materiałów nie jest możliwe bez użycia odpowiednich narzędzi. Wartość obciążeń, w których wyniku materiał się rozciąga może być zmierzony wyłącznie przy zastosowaniu szeroko rozwiniętej technologii. Jest to możliwe, dzięki coraz to nowszym rozwiązaniom. W urządzeniach pozwalających na zbadanie próbek szczególnie ważna jest łatwość umieszczania w nich próbek.

Jaki powinien być właściwy ekstensometr?

ekstensometryŁatwość umieszczania próbek to jednak nie wszystko. Ekstensometry muszą być przede wszystkim wykonane z najwyższej jakości tworzywa. Koniecznością jest zgodność każdego takiego wyrobu z dyrektywami unijnymi, które są gwarantem pełnego bezpieczeństwa. Urządzenie jest kompatybilne z wieloma rodzajami metalu. Przetwarzanie uzyskanych dzięki ekstensometrowi danych odbywa się za pomocą dostosowanej aparatury elektronicznej. Kształt badanej próbki nie ma znaczenia. W starszych modelach było nieco inaczej, jednak nowoczesne modele są wyposażone w specjalne uchwyty sprężynowe, co znacząco ułatwia umieszczanie próbki w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu. Na rynku dostępne są również modele, które mogą dokonywać pomiarów nawet w sytuacji, gdy temperatura jest ekstremalnie wysoka. Dlatego te są stosowane w piecach indukcyjnych, które działają w w firmach, w których dokonuje się szeroko rozumianej obróbki metali. W wyborze konkretnego modelu najważniejszą kwestią jest więc to, by urządzenie mogło poradzić sobie w każdych, nawet najbardziej trudnych warunkach. Pozwala to na znacznie usprawnienie całego procesu produkcji. Tym samym wszystkie niezbędne parametry mogą być sprawdzane już na wczesnym etapie produkcji. Istnieje wiele rodzajów ekstensometrów, niektóre są bardziej zaawansowane, inne mniej, jednak wszystkie łączy fakt dużej przydatności w procesie produkcji.

Próbka poddawana badaniu musi być umieszczona w urządzeniu precyzyjnie i prosto. Jakiekolwiek nachylenie, przekrzywienie, czy niedokładność może sprawić, że pomiar nie będzie wiarygodny i mało dokładny. Przed właściwą analizą warto wykonać kilka prób na innym materiale, by móc wyeliminować ewentualne nieprawidłowości. Ma to szczególne znaczenie w branży biomedycznej, gdzie precyzja i dokładność są na pierwszym miejscu. Od odczytu właściwych wartości zależy wykonanie wysokiej jakości sprzętu przeznaczonych do badań chorób i bakterii w organizmie ludzkim.

Układ kierowniczy - kiedy naprawiać?<< >>Jakie funkcje pełnią rolety antywłamaniowe?

O autorze : Katarzyna Mikołowska